Zorla sevdirmek ve ilgi istemek mümkün mü?
 
İlişki gönül işidir. Zorlama ile bedel ödeterek yürümez. Herkesin ilgi gösterme/ göstermeme hakkı olmalıdır.
Arama-aramama hakkı olmalıdır.
 
İki şekilde davranışa dönüşen duygu vardır. 
 
  1. Talep edildiği için, küsme, gerginlik çıkma ve terk edilme kaygısından dolayı korkudan gösterilen duygular. ( ilgi,arama, vs.) 
  2. Her hangi bir korku olmadan İçten geldiği için davranışa dönüşen duygular.
 
1. sinde, kişi çoğu zaman ne hissettiğini bilemeyebilir. Çünkü kendi duygularını hissettiği için mi, karşıdaki zorladığı veya talep ettiği için mi gösterdiğini ölçemez. Zorlama ve korku vardır. Sadece karşıdakinin mutluluğu için bazen hissettmediği şeyleri o mutlu olsun diye yansıtır. 
 
2. sinde, kişi, ne hissediyorsa, onu yansıtır. 1.ci ye göre daha az olabilir ama daha gerçekçi ve samimidir. İçtendir. hem veren hem alan mutlu olur. Sık olmayabilir ama huzur verir.   
 
1.sindeki gibi sürekli talep eden, ilgi ve istekleriniz olmadığında ya da aksadığında tepki gösteren biriyseniz, parterinizin zamanla öfkesi artabilir. Kendini sürekli kontrol altında ve yönetiliyor hissedebilir. İlişkideki davranışlarında sürekli sizin beklentinizi esas alır. Siz kontrolcü veya ilgi odağı olmayı seven, sürekli bekleyen yapıya sahip olabilirsiniz. Mutlu olmayı partnerinizin ilgisine bağlarsınız.
 
2.sinde ise, kişinin ilişkiye olan güveni tamdır. Görev ve sorumluluklarını bilir. Elinden geldiğine yapmaya çalışır. İlişkiyi kendisi için de yaşar.
 
Özetle:
 
Evet zorla güzellik ( sevmek-sevilmek) olmaz. İlgiyi talep edebilirsiniz ama karşılanmadığında tepki vermeniz halinde ilişkiyi çatışmaya sürüklersiniz. Talep ederken, haklılık şemanız var ise, bunun gönül ilişkisinde işe yaramadığını kabul etmek gerekir. siz istediğiniz gibi sevebilir ilgi gösterebilirsiniz.
 
Aynısını ondan beklememiz yanlış ve hesapçı bir tarz olur. Herkes özgürce sevmelidir. Çünkü sevgi özgürlüktür...
 
Serhat Yabancı
 
 
 

SOSYAL
 
TELEFON
 
SİTE İÇİ
 
ZİYARETÇİLERDEN
 

cep1   0505 540 09 77
 

cep2   0532 164 25 84
 

tel.     0216 371 33 83
 
 
 
 
 
 
 
Copyright © 2014     |     serhatyabanci.com     |     info@serhatyabanci.com