Yasak İlişki

0
24816

Yasak İlişki Yasak Ama Çok Tatlı

Aslında yasak ilişki diye bir şey yoktur. İki taraf istedikten sonra serbesttir. kişi sınırlarını aşmışsa, yasak sadece sosyolojiktir artık.  olması gereken bir tarafı bitirmektir. Ama insanlar, bir yandan ilişki veya evliliklerini diğer yandan da ikinci ilişkilerini devam ettirmek isterler. Ya da bir kişi, evli olan ya da ilişkisi olan biriyle bile bile ilişki yaşar. Kendisini de onun mutsuz olduğuna, eşi tarafından yeterince değer göremediğine inandırır. Oysa gerçek öyle olsa, o kişi boşanır, yeni ilişkisini stressiz ve engelsiz sürdürür.

Yasak ilişki neden tatlıdır? Sorumluluğu azdır. Beklentiler azdır. Hesap sorma-verme yoktur. Haz odaklıdır. Gizlemenin verdiği heyecanı ve adrenalini içinde doğal olarak barındırır. Size enerji verir. Yasak ilişkiden aldığınız değer ve rahatlama ile evliliğinizde daha az tartışır ve sorunları kafaya daha az takarsınız. Bir nevi evliliğinizi iyileştirir. Birlikte olduğunuz anlar, sadece keyif almaya odaklanır, sorun ve sıkıntı konuşmaz ve dinlemezsiniz.

Peki, neden evli biri yasak aşkıyla böyleyken eşinden boşanıp onunla evlenmez?

Cevap: Yasak aşk, bir ilişki değildir. Aşk da değildir. Sadece süreli ve sınırlı paylaşımdır. Yani tapusu başkasına ait olan bir evin kısa süreli kullanımını yapmaktır. Yasak aşk, kavuşulduğunda, önce adrenalini, sonra ise uyum düzeyini kaybeder. Çünkü onun tadı zaten kavuşamamaktan gelir. Çünkü sadece tatmin odaklıdır.

 

Engellenen her şey güçlenir. Engellenen her şey de gizem ve cazibe vardır.

 

Yasak aşkın zararı nedir?

Cevap: Yakalanmanın zararlarını saymaya gerek yok. Ama yakalanmasan da muhtemel sorunlar şunlardır: Ağırlıklı olarak kadın, ilk isyanı çıkaran olur. Böyle gitmeyeceğini, bu şekilde bir geleceğin olmayacağını belirterek planlama ister. Bu planlama ise partnerinin boşanmasıdır. Bunun yanında, zamanla beklentiler söylenmeye başlanır. Aslında ilişkinin tozpembe olmadığı ortaya çıkar. Erkek ise, zaten stres ve sorunlardan bu ilişkiye kaçmıştır, benzerini gördüğünde tahammül düzeyi düşer ve kaçış planları yapar. Kadın, partnerinin eşiyle olan ilişkisinin boyutunu mutluluk düzeyini sorgulamaya başlar. Çelişkileri ortaya koymaya başlar. “anlaşamıyorsan neden beraber uyuyorsun, neden boşanmıyorsun, niye canım diyorsun” vs gibi sorgulamalara başlar. Erkek, yalan da söylese doğru da söylese hiçbir şey kadını ikna etmez. Çünkü kadın haklıdır. Söylediği şeyler mantık ürünüdür. Erkekte ise suçluluk duyguları oluşmaya başladığı için uzaklaşma olur. Sonuçta, yasak aşk, ağır ve kavgalı-saygısız bir şekilde sonlanır. Her ne kadar başı tatlı olsa da bütün yasak aşklar tatsız bitmiştir. Genelde ilk nefret eden ve pişmanlık duyan evli olandır.

 

Üçgen Aşk Evliliği Güçlendirir mi?

İlişkisi olan veya evli olan birinin başka biriyle özel bir ilişki yaşaması aldatmadır. İçeriğinin önemi yoktur. Duygusal, cinsel, sanal, fark etmez. Bu tip ilişkilerde taraflardan birinin yaşadığı ilişki veya evlilikte gerginlik yaşaması, mutsuz olması, duygusal-cinsel açıdan tatmin olmaması, olumsuz durumu azaltacak 3.bir kapıyı açar. Kişi, ilişkisinde yaşadığı gerginliği, olumsuzlukları 3 kişiyle paylaşarak azaltmaya çalışır. Özellikle ilişkisi olumsuz gittiğinde 3. kişiye daha da yakınlaşır. 3. kişi, her zaman stresin atıldığı, paylaşıldığı bir destek ve rahatlama mekanizmasıdır.

Üçgen aşk ilişkileri, arkadaşça ve yardımlaşma şeklindeymiş gibi başlar. Mesela, kadın erkeğin mutsuz olduğunu görür, onu desteklemek, evliliğindeki sorunları çözmek için erkeğe yardımcı olmaya çalışır. Yanlış bir ilişki içinde olmanın verdiği suçluluk duygusunu da “zaten ben olmasam da boşanacaklar, evlilikleri çok berbat, ben olmasam başkası olacak” gibi cümleler ile azaltmaya çalışır. Bazen gerçekten iyi niyetli olduğu için bazen onu beğendiği için, bazen de beğenisini kazanmak için bunu yapar . Eşiyle ilişkisini destekler gibi görünür. Zamanla erkek, kadından aldığı bu sorgusuz desteği, ilgiyi ilişkiye dönüştürür. Ona yakınlaşır. Diğer yandan da bu desteği veren kadının hayatında da eksikliklerin olduğu nettir. Birinin hayatında işe yaramak, faydalı olmak, onu önemsemek ve ondan da takdir görmek onun da hoşuna gider. Erkek ise bu sistemi devam ettirmek için, ilişkisinde devamlı sorunların olduğundan, mutsuzluktan, yetersiz tatminden, fedakârlıklarından ve eşinin anlayışsızlığından bahseder. Hatta boşanmak istediğini belirtir ama nedenlerden ya da eşinin istemediğinden yakınır. Bu sorun ağı, bir süre sonra iki kişi arasında sohbet ve iletişim için temel neden olur. Sorun sayesinde daha çok iletişim kurup yakınlaşırlar. Sonrasında ise iletişim yoğunluğu, ilişkiye dönüşür. Bu ilişki zamanla iki tarafın eksiklerini gideren bir sisteme dönüşür. Destek aşk, kadının cinsel, ekonomik, duygusal ve yalnızlık ihtiyaçlarını giderirken, erkeğin de, cinsel, duygusal ihtiyaçlarını giderir evlilik sorunlarının eritildiği, kendini güçlü ve enerjik hissettiği bir mekanizma halini alır.

Erkek, ikinci ilişki üzerinden gevşer, rahatlar, bir yandan da evlilikteki sorunlara karşı daha rahat, daha az kafaya takan bir tutum sergiler. Daha az beklentili olur ve buna bağlı olarak evlilikteki tartışmalar, çatışmalar azalır. Bu azalma, aslında sorunların azalması değil, beklentilerin azalmasıdır. Bu tip durumlarda sadece erkeğin eşinin ilgisizlikten yakınması ve kendini yalnız hissetmesi artar. Bunun dışında evlilik devam eder.

Fakat bir noktadan sonra, evlilik dışındaki kadının beklentileri, gelecek ile ilgili istekleri ortaya çıkmaya başlar. Kadın, evlilik, çocuk ve erkeğin kendine ait olmasını isterken, erkek bu sistemin hiçbir şekilde bozulmasını istemez. Bu tip ilişkilerin ilginç bir noktası da vardır. O da taraflardan biri ya ekonomik ya da statü olarak yüksek düzeydedir. Neden? Çünkü üçgen aşk, hem zor, hem zahmetli hem de ekonomik giderleri olan bir ilişki tipidir. Verdiğimiz örnekte kadın ve erkeğin yeri değiştiğinde ise tek fark, kadın bu tip ilişki yaşadığında boşanmak ister. Erkek ise iki ilişkiyi birlikte sürdürmek ister. Çünkü toplumsal olarak, kadının bu olayda namusu yargılanır erkeğin ise bu davranışı hata veya sapma olarak algılanır. Ayrıca kadın, başka erkeğe âşıksa eşine dokunamaz, öksürüğünden bile rahatsız olur ve her şeyi göze alıp ayrılma planları yapar. Erkek ise, heyecanlı ilişkisi ile güvenli evliliğinden memnundur. Birinden heyecan alır, diğerinden güven ve gelecek garantisi alır.

Sonuç olarak, destek aşk, evlilikteki sorunların gazını alır. Destek aşk, tıkandığın da ise, erkek evliliğini tercih eder. Hem suçluluk, hem pişmanlık hem de destek aşkının bu sistemi bozmasından dolayı yediği darbe nedeniyle evliliğinin kıymetini bilir ve evliliğine daha fazla sarılır. Burada bir püf nokta daha: bu tip ilişkilerde erkeklerin ortalama % 90”ı evliliklerini bitirmezler. Kadınlar ise emin olduğunda evliliğini bitirir. Ama yakalanırlarsa toplumsal baskı ve etiketlenmemek için evliliklerini bitirmezler.

Unutmak mı Affetmek mi kitabımdan. satın almak için tıklayın..

Serhat Yabancı

Aile – Evlilik Danışmanı

instagram

twitter

youtube

Randevu iletişim:

0216 371 33 83

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here