Ailenin kıymetini bilelim-Gençgazete/Haber

0
492

Ailenin kıymetini bilelim

İnegöl Belediyesi Şubat ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında; ‘Unutmak mı affetmek mi?’ konulu seminer düzenledi. Seminerin konuşmacısı, Aile ve Evlilik Danışmanı Serhat Yabancı, aile hayatında yapılan yanlışları, evliliklerin bitme nedenlerini ve günümüz çiftlerinin evlilik süreçlerini anlattı.

Müze Konferans Salonunda, ilçe halkının yoğun katılımıyla düzenlenen seminerde konuşan Aile ve Evlilik Danışmanı Serhat Yabancı, evlilik programları hakkında konuştu.

Kendisinin de bir dönem evlilik programlarına uzman olarak çağırıldığını aktaran Yabancı, “Evlilik programları bizim kültürümüzde yok. Böyle mahrem bir şey herkesin gözü önünde yaşanamaz. Sonuçları da ortada zaten.

Son 4 yılda evlilik programlarından evlenen sayısı 4 yada 5’i geçmez. Bu programlara çıkanların %70’i bir süre sonra albüm yaparak veya farklı platformlarda karşımıza çıkıyorlar” dedi.

TÜRKİYE’DE TANIŞIP EVLENME TÜRLERİ

Sosyal medyayla ilgili çarpıcı bir gerçeği paylaşan Yabancı,

 “Türkiye’de tanışıp evlenme türlerini ele aldığımızda ortaya şu rakamlar çıkıyor: Tanışmaların %40’ı sosyal medya,  %15’i arkadaşlar vesilesiyle, %25’i akrabalar, aile ve komşular vesilesiyle ve %20’si de aracısız tanışma olarak gerçekleşiyor.”

Bu istatistiklere göre ülkemizde 10 kişiden 4’ünün sosyal medya sayesinde tanışarak evlendiğini görüyoruz. Ama boşanma istatistiklerine baktığımızda da yine 10 boşanmadan 3’ünün sosyal medya yüzünden olduğunu görüyoruz.

Ne kadar enteresan bir istatistik. 4 kişiyi evlendiriyor, 3 kişiyi boşandırıyor dolaylı olarak” diye konuştu.

SEVGİNİZ BİTERSE…

Sevgi bittiğinde evliliklerin de bittiğinin altını çizen Yabancı, hiçbir sevginin de kendiliğinden bitmediğini söyledi.

Sevginin güvensizlikten, ilgisizlikten ve sorumsuzluktan bittiğini kaydeden Yabancı, “Bir gün sevginiz biterse eğer, önce dönüp kendinize bakacaksınız” uyarısında bulundu.

ÇOCUK EVLİLİĞİ KURTARMAZ

Serhat Yabancı şöyle devam etti; “Çocuk olduktan sonra karı kocalık bitiyor, anne babalık başlıyor. Bu yanlış.

 Boşanan 130 bin çiftin 110 bininin çocuklu aileler olduğunu biliyor muydunuz? Çocuk evlilik falan kurtarmıyor. Toplumumuzun en büyük sorunu bu. Siz karı koca olarak bu yola çıktınız bunu unutmayın.”

“Evliliğiniz başladıktan sonra bir süre sonra çocuklar hayatınıza girecek ama kimi evlenerek kimi üniversiteye için evden ayrılarak zamanı geldiğinde o çocuklar yine çıkıp gidecekler. Yine baş başa kalacaksınız. 20 yıl çocuklar varken birbirinizin yüzüne bakmazsanız, çocuklar evlenip gidince 20 yıl sonra nasıl bakacaksınız. Böyle evliliklerde çocuk yuvadan gidince aile bitiyor” dedi.

KİTAPLARINI İMZALADI

Seminer sonunda Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban, seminerin konuşmacısı Serhat Yabancıya plaket takdim ederken, program sonunda Serhat Yabancı kitaplarını İnegöllüler için imzaladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here