Benim Tek Görevim Memnun Etmek

0
538

Benim Tek Görevim Memnun Etmek

Memnun etmenin kendi gücü ve değerinin bir ölçütü olduğunu düşünürler.

Memnun ediciler herkesin derdini dinler, çözümler üretirler. Çok iyi dost ve arkadaş olmalarına rağmen bir sorun vardır. Kendilerinin sorunlarını çözemezler. İlişkileri sağlıksızdır ya da ilişkileri yoktur. Bu kadar yardımsever doğal terapist olmak neden onları mutlu eder? Çünkü insanlara faydalı oldukça içlerindeki güçsüzlüklerini yenerler. Bu yönleri ile kendilerini hem işe yarar hem de güçlü hissederler. Fakat seçimlerinde veya süreç yönetimlerinde kendi hayatlarında sıkıntıları vardır. Onlar duygularının bulaşmadığı her alanda başarılı olurlar. Çünkü mantıkları ile çok iyi çözücülerdir. Ama duyguları ile bir o kadar objektif olamazlar.

 

Memnun edicilerin aile yapılarına bakıldığında benzer tablolar anne-baba arasında da yaşanır. Evde ya anne hep memnun edilmeye çalışılır ya da baba. Aynı zamanda çocuklar memnun ettikçe değerli olup sevildikleri için bu tarzı ileriki dönemlerde hayatına aldığı kişiyi memnun etme veya ihtiyaçlarını gidermekle devam ettirirler.

 

Memnun edici tipler karşınızdaki kırılmasın üzülmesin diye sessiz kalırken, o sizin bu sessizliğinizi memnuniyet olarak algılar. Yani “Rahatsız olsaydı söylerdi ya da itiraz ederdi.” düşüncesiyle davranışlarına devam eder. Aslında bu hepimizin yaptığı bir şeydir. Yani itiraz edilmediği sürece ve doğru bildiğimizi zannettiğimiz sürece bildiğimizi uygularız. O halde bir şeye karşı çıkmamak veya sessiz kalmak fedakârlık değil, tavizdir. Hem de karşıdakinin istediği bir taviz değil. Yani kendi yarattığımız kaygı için kendimiz ilaç oluyoruz.

İlişki kimsenin mutluluğu için kurulmaz. Tek taraflı çabalar kadar tek taraflı mutluluklar da sağlıksızdır. Çünkü diğer taraf çabalamıyordur ama mutludur.

İlişki bir teknedir. Bu teknenin iki küreği varsa herkes kendi küreğini gücüne göre çekmek zorundadır. Zaten tek kürekle çekilen bir tekne olduğu yerde döner. Yani ilişki yıllarca bir adım ileri gidemez. Sadece küreği çeken boşa yorulmuş olur.

 

Partnerimizin her şeyden memnun olması beklememeliyiz.

 

Bu yaptıklarının karşısında ise aşırı ve haklı bir beklenti içinde de olacaktır. Bu beklenti ise karşılanmadığında bir o kadar da öfkeye neden olacaktır. Böyle ilişkilerde gördüğümüz manzara, aşırı fedakâr kişilerin zamanla öfke sorunlarının çıkması, bunun yanında bu yükü taşımayıp yaptıklarının onda birini bile yapamamaya başlamasıdır.

Yani bu tip bir ilişki yürütme tarzı sizi yoracaktır. Sonrasında yapmanız gereken kişisel sorumlulukları bile ‘ o hak etmiyor’  düşüncesi ile yapmayacak duruma geleceksiniz.

(unutmak mı affetmek mi kitabımdan)

Serhat Yabancı

Aile – Evlilik Danışmanı

instagram

twitter

youtube

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here