Değerli olmak

0
1079

Değerli olmak,dıştan değil,içten gelen bir şeydir. Ve dış koşullara bağlı değildir.
Çok zengin olabilir,kariyerinin zirvesinde de olabilirsin. Hatta değerli hissetmek için de bunlara ulaşmaya çalışmış olabilirsin. Fakat;bunlar seni değerli değil,en fazla önemli ve iyi hissettirir..

Değeri bir şeyle yakalıyorsan,ona bağımlı olur,o alanda da mükemmeliyetçi ve aşırı hassas olursun. Çünkü o alanda bir sorun çıkarsa değerin sarsılır ve kaygıya kapılırsın.

Dışa bağlı değerli hissetmek; kişiyi bir kişiye,ilişkiye ,işe veya güce bağımlı hale getirir. Ve bu bağımlılık kısır döngü şeklinde devam eder..

Eğer kendi içinde “insan olmaktan” ve “ben olmaktan” dolayı değerli hissedersen kayıplardan,terk edilmekten veya başarısızlıktan korkmazsın. Bunu her zaman telafi edeceğini bilirsin..

Bazen kendini değersiz hisseden birine ” daha ne istiyorsun ki,herşeyin var,zenginsin,güzelsin/yakışıklısın,kariyerin var” deriz ya işte onlar da yetmiyor demek ki.

Bir insana verilecek en büyük duygu; “hiç bir vasfın ve rolün olmasa da değerlisin”. Sözüdür.

Eğer insanlar,fayda ve işe yaranışlıklarına göre değer gördüklerini düşünürse aşırı fedakar,boyun eğici ve mükemmeliyetçi olabilirler.. ( devamı için #düşündüğüngibideğil Kitabım).

SERHAT YABANCI

İlişki ve Evlilik Terapisti

Diğer yazılarım ve  takip için:

www.serhatyabanci.com

www.twitter.com/serhatyabanci

www.facebook.com/serhatyabanci

www.instagram.com/serhatyabanci

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here