En baştan 100 puan verenlerden misiniz?

0
787

Baştan 100 puan verenlerden misiniz?

Eğer tanımadan karşımızdakine kapılırsak baştan 100 puan veririz. Tanıdıkça puanlar gider ve kısa süre içinde onun gerçek halini görür, hak ettiği puanı verir ve aradığım bu değil deriz. Ama köprünün altından çok sular geçmiş, zaman kaybı emek ve yıpranmalar yaşamışız. Aslında o hep aynıydı. Biz tanımadan 100 puan verdik, sonunda puanının düşmesini de onun hatalarına yükledik.

Duyguların perdesi kalktıkça gerçekleri görür ve sonra aradığım bu kişi değilmiş deriz.
100 puan baştan vermektense, önyargısız 40 puandan başlayıp tanıdıkça puan verelim. En azından olduğu gibi sevebileceğimiz biri hayatımızda olmuş olacaktır. Aşağıdan yukarı çıkarsak, hak ettiği puanda da durur ve kararımızı veririz.

İyi bir ilişki için öncelikle iyi ve iki tarafında anlayıp anlatabileceği bir iletişimin olması gerekir. İletişim iyiyse evlilikte veya flörtte tüm sorunlar çözülür. Kaldı ki mutlu ilişkiler, iyi arkadaş olanlardan oluşur. İyi arkadaş olanlar iyi anlaşırlar.
İyi evlilikler ve güzel flörtler, iyi arkadaş olmaktan geçer. İyi arkadaşlık benzerlik ve tamamlayıcılıktan geçer. Bu uyumu ise sadece duyguların yoğunluğu ile sağlamak mümkün değildir.
Benzerliklere, duygulara, kendi oluşturduğumuz forma inanmadan önce reel olanı görmemiz lazım.
Aksi takdirde, ilk görüşmelerde rujunuzu tattırırsanız, sonrasında rimelinizin tadına ise siz bakarsınız.

İyi anlaşmak, duygularını, düşüncelerini kaygısız, korkusuz karşılıksız anlatabilmek ve anlayabilmektir.
Ülkemizdeki evliliklerin ve ilişkilerin başarısızlığın nedeni toplumun her alanında olduğu gibi iletişim sorunlarıdır. Ülkemizde iletişim bu kadar sorunlu iken, temeli iletişim olan evliliklerin farklı olması beklenemez.
Kısacası iletişim olmadan ilişki olmaz. Olursa adı ilişki değil, çelişkidir. Bu çelişki ise, sizi siz yapmaktan çıkarır. Kendinizi bir anda istemediğiniz süreçlerde ve istemediğiniz davranışları yaparken bulursunuz.

Serhat Yabancı, unutmak mı affetmek mi kitabından

Serhat Yabancı

Aile – Evlilik Danışmanı

instagram

twitter

youtube

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here