“Erkekleşen kadın” sendromu

0
1240

“Erkekleşen kadın” sendromu

Aradıkları kriterlerden vazgeçen kadınlar evlenmeye hiç niyeti olmayan ya da boşanmış ve tekrar evlenmeye tövbe etmiş erkeklerle çevrili olduğunu fark ediyor. Peki bunun sebebi nedir?

Amerikalı yazar Suzanne Venker, hafta başında Fox News’ta yayınlanan ‘Erkeklere Karşı Savaş’ başlıklı yazısıyla bu sorunun cevabını verdiğini iddia ediyor. Gündemi meşgul eden makalesiyle birlikte Washington Post gibi önemli gazetelerin yazarları şimdiden bu konuya dalmış durumda. Günümüz kadınının 40 yıl önceki kadınlardan çok daha mutsuz, tatminsiz ve yalnız olduğunu belirten Suzanne Venker “Kendi ayakları üstünde duran, güçlü ve sonunda hiçbir şeye ihtiyacı kalmamış kadınlar neden hala mutsuz?” diye soruyor.

Anti-feminist Suzanne Venker öncelikle Pew Araştırma Merkezi’nin 18-34 yaş arası kadın ve erkeklerle yaptığı araştırma sonuçlarını sunuyor. Başarılı bir evlilik yapmanın hayatlarındaki en önemli şey olduğunu belirten eğitimli ve çalışan kadınların oranı 1997 yılına göre, yüzde 28’den 37’ye çıkmasına rağmen aynı yaş grubundan erkeklerle yapılan anketlere göre bunu belirten erkeklerin oranı ise yüzde 35’ten 29’a gerilemiş durumda.

Yazara göre bunun sebebi kadınların artık kadın olmaması.

Erkekler suçlanmaktan bıktı

Kadınların erkeklerden çok daha iyi eğitim görmesi ve toplumdaki iş gücünün büyük bir kısmını elde etmiş olmasının, ‘kadınla erkeğin arasındaki dansı’ bozduğunu söyleyen Venker kadın devriminden bu yana, erkeklerin hiçbir değişim göstermediğini kadınların ise dramatik bir şekilde farklılaştığını söylüyor: “Kadınlar öfkeliler ve sebebini hiç bilmeden sürekli savunma halindeler. Çünkü iş hayatındaki rekabet erkekleri bir düşman olarak sundu. Erkekleri kendi alanlarından kovdular ve oraya yerleştiler. Şimdi erkeklerin gidecek hiçbir yeri yok.”

Kadınlara 40 yıllık feminist hareketin empoze ettiği ‘Kadın iyidir, erkek kötü’ mesajının cinsiyetler arası doğal ilişkiyi yıktığını belirten yazar, kadınların konu aşk ve ilişkiler olunca tüm sorunların sorumluluğunu yine erkeklere yüklemesini iki yüzlü bulduğunu söylüyor. Erkeklerin artık yorulduğunu ve sürekli kendilerinde sorun olduğunu söylenmesinden bıktığını da ekliyor.

Kadın güçlendi seks kolaylaştı

“Feminizm aslında kadına değil erkeğe yaradı. Bağımsız ve güçlü kadın ortaya çıktı çıkalı ilk merhabadan sonra sekse rahatlıkla ulaşabiliyorlar. Kaybeden aslında kadın oldu.” diyen Suzanne Venker erkeklerin birkaç cinsel ilişki sonrası ortadan kaybolan birer serseriye dönüşmesinin sebebi aranıyorsa kadınların aynaya bakmalarını tavsiye ediyor. Yeniden mutlu olmanın tek yolunun kadının kendi tabiatına erkeğin de kendi tabiatına dönmesi olduğunu şiddetle öneren Amerikalı yazar, her şeyden önce erkeğe karşı açılmış savaşın derhal durdurulmasını salık veriyor.

Türk uzmanlar ne diyor?

Psikolog Dr. Seliyha Alten modern çağın Türk kadınlarını daha erkeksi hale getirdiğini kabul ediyor. Psikiyatr Dr. Özlem Gökmoğol da bunu kabul ediyor fakat erkeklerin bir yandan eşlerinin çalışmasını talep edip bir yandan da kadının kadın gibi olması beklentisini de vurguluyor. Kadının kendi kendine yetmesine rağmen evlilik isteğinin yükselmesini ise, cinsiyet rollerindeki değişimin kadında doğurduğu kaygı ve korkuya bağlıyorlar. ‘Kadın iyi, erkek kötü’ yanlış algısının, kadının erkeklerden fiziksel olarak daha güçsüz ve duygusal olmasının, korumasız olan taraf olarak görülmesinden kaynaklandığını belirtiliyorlar. Alten, 30 yaş üstü kadınların mutsuzluğunu ve yalnızlığını iki sebebe bağlıyor: İyi bir ilişkiden önce kariyer ve maddi güç istemeleri ve hedonizm tuzaklarına düşüp ilişkileri çabuk tüketmeleri.

(Vatan Gazetesi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here