Eşimin değişimine nasıl yardımcı olabilirim?

0
846

 

Değişim Konusunda Önemli Bilgi ve Öneriler

 1. Değişmesi istenilen konuyu partnerimize direkt ve net olarak ifade edin.
 2. Eşinizin davranışının sizin üzerinizdeki etkisini söyleyin, sonra da ne yapması gerektiğini belirtin. Bu konuda desteklerinizi söyleyin. Sadece “yap” veya “yapma” demek değişim yaratmaz.
 3. Evliliğinizin ilk yılları ise partnerinize ve ilişkinize zaman tanıyın.
 4. Evliliğin ilk yıllarında sadece 1-2 hatayı/ sorunu görüp olumlu yanları yok saymayın.
 5. Suçu ve sorunların sorumluluğunu eşinize yüklemek yerine beraber aşılacağına inanın. Hiçbir sorun sizin desteğiniz olmadan aşılamaz.
 6. “Eşim değişirse tüm sorunlar çözülür.” Demek yerine, duruma “ben ne yapabilirim?” diyerek bir bakın. Kendi beklentinizin de ona göre saçma gelebileceğini düşünün.
 7. “Esas sorun eşimde mi yoksa benim beklentilerim mi yüksek?” Sorusunu kendinize sorup iç görünüzü arttırın.
 8. “Esas sorun eşimde mi yoksa benim mükemmeliyetçiliğim veya mükemmeliyetçiliğimde veya takıntılarımda mı?” Sorusunu kendinize sorup iç görümüzü arttırın.
 9. İdeal eşi oluşturmaktan vazgeçin. Zihinde yaratılan değil, birlikte olunan sizin eşinizdir.
 10. Sürekli “olması gereken eş” kavramıyla uğraşmak yerine, “olanı” esas alıp onunla nasıl mutlu olunacağını düşünün ve bunun yollarını bulun.
 11. Kendinize ait, hayata bakış açınız ile ilgili sorunlarınız olabilir. Eğer böyle bir durum varsa, bu sorunların eşinizle değil kendinizle alakalı olduğunun farkına varın. Destek alın.
 12. Ailenizi inceleyin. Eleştirel anne-babanız mı var? Memnun edici bir yapınız mı var? Bu niteliklere ve yetişme tarzına sahip olanların her zaman eleştirel olabileceğini unutmayın.

( Devamı ilk kitabım “Unutmak mı affetmek mi” de

Serhat Yabancı

Aile – Evlilik Danışmanı

instagram

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here