Evliliğin ilk 2 yılını sakin geçirmek için öneriler

0
1504

Evliliğin ilk 2 yılını sakin geçirmek için öneriler

Evlilik ve ilişki, her şeyden önce yeni bir süreçtir. İlk konuşulması gereken konu, bu yeni süreci kabullenmektir. Evliliğin ilk yıllarında yaşanan sorunların başında ; iş bölümü, uyum süreci, bekarlıktan, evliliğe geçişi kabul edememek ve kendi hayal ettiği evliliği yaşayacağı beklentisidir.

Evliliğin ilk 2 yılında olası yaşanabilecek sorunlar:

İş bölümü sorunu

Sosyal yaşam ortaklığı

Duygusal- cinsel uyum ve beklenti sorunu

Ekonomik harcamalar sorunu

Tarafların ailelerine ilişkilerinde mesafe sorunu

Hayal ettiği evliliği yaşayamama (reel yaşam geçiş)

Çocuk sahibi olma-olmama sorunu

Güvenmek- emin olmak sorunu

Doğru insan mı ? kaygısı ve acabalar

EVLİLİĞİN 2 YILI ile ilgili görsel sonucu

Genel olarak bakıldığında, evlilik ilk 2 yılı uyum dönemidir. Burada önerim evliliğin ilk 2 yılı mümkün olduğunca emek verilmeli, bu süre gerekirse 3 yıla da uzatılmalıdır. Bu ilk evrede boşanmaktan ayrılmaktan söz edilmemeli, bu kelimeler her farklılıkta kullanılacak kadar basite indirgenmemelidir.

Evliliğin ilk evresinde gereken emek verilmeden boşanma kararı alınmamalıdır. Bu hassas süreç emek- iletişim- paylaşım ve karşılıklı çözüm inancı ile aşılır.

 

Çiftler, ilk yıllarda tüm evlilere olduğu gibi yaşanan sorunları sadece kendilerinin yaşadığını zanneder. Böyle olunca da eşim doğru insan mı? sorusu ile evliliğini sorgularlar. Unutulmamalıdır ki bu soruyu evliliğin ilk yıllarında sormayan yoktur.

 

Aslında ilk evreyi sağlıklı geçiren, binanın temelini sağlam atmak gibidir. Çünkü bu dönemde çözülmeyen sorunlar ilerleyerek kronikleşir. Sonrasında ise eşinizin öksürüğü bile sizi rahatsız edebilir. Çünkü nedeni öksürük değil birikmiş çözümsüzlüklerdir.

 

Öneriler:

 

Evliliğin ilk evresinde ayakkabınızı çıkarıp eve girdiğinizde bekarlıktan getirdiğimiz ön yargıları bir kenara bırakarak adım atmalısınız.

 

Bu dönemde sorunların birer tanıma ve iş bölümünden kaynaklandığını bilmeliyiz.

 

Sorunu evlilikten değil, sorunu bu evliliğe emek vermeden yürütmeye çalışma fikrinden kaynaklandığını bilmeliyiz.

 

Sorunlar, suçlayıcı ve eleştirici olmayan bir üslup ile net olarak, diğer olaylar ile bağlantı kurulmadan ifade edilmelidir. Unutulmamalıdır ki evlilik bir işbölümü ve iletişim sanatıdır.

 

Problemler konuşurken, ben dilini kullanmalıyız. Neden sonuç ilişkisi şeklinde olmalıdır. (Örnek : x işinde bana yardım etmediğin için kendimi çok yalnız hissediyorum.)

 

Parasal konularda eşinize net olun. Kısa süreli sorunları bile onunla paylaşın. Geçer diye gizlemeyin. Ortaya çıkarsa bir güven kaybı yaşanır.

 

Geçmiş yaşamınıza karşı çok net durun. Eski arkadaşlarınızın evliliğinize tehlike olması, sizin verdiğiniz izine bağlıdır.

EVLİLİĞİN 2 YILI ile ilgili görsel sonucu

Bekarlık dönemindeki arkadaşlarınız ile ilişkilerinizde eşiniz ile beraber karar almalısınız. Eşiniz tüm arkadaşlarınızı sevmek ve sizin kadar samimi olmak zorunda değil.

 

Cinsel paylaşım konusunda, yaşanan sorunu güç ve ego ile özdeşleştirmeyin. Bunlar olağandır. Bir durumun sorun olabilmesi için sürekli be sık olması lazım. O halde anlık ve küçük sorunlar hastalık olarak görmeyin.

 

Ortak mekanlar konusunda birbirinizin beklentilerini ciddiye alın. Her zaman sizin istediğiniz yere gidilmesi zamanla eşinizin hem o etkinliğe hem de size öfkesinin oluşmasına neden olur.

Serhat Yabancı

Evlilik-İlişki Terapisti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here