Güçlü kadın para kazanan kadın mıdır ?

0
910

Güçlü kadın para kazanan kadın mıdır ?

Güçlü kadın, bir mesaisi olan bir işi olan kadın değildir. Güçlü kadın denildiğinde aklımıza direkt para kazanan kadın gelmektedir. Peki ne yapacağız o zaman para kazanmayan kadın zayıf mı diyeceğiz? Peki, para kazanan kadın ilerde çocuk için işi bıraktığında ya da emekli olduğunda artık güçsüz mü diyeceğiz?
Tabi ki de hayır.
Son zamanlarda “güçlü kadın” etiketinin bu kadar çok kullanılması kadının genelde güçsüz olduğu paradigmasının da ironisidir. Bir sıfat bir cinse veya bir kişiye sık sık ekleniyorsa oradaki vurgunun özellikle belirtilmesinin altına bakmak lazım.
Güçlü kadın, başarılı kadın, ayakları yere sağlam basan kadın, X kadın, Y kadın.
Sanki diğer kadınlar uçan halıyla yaşıyorlar. Ya da bazı kadınları rüzgar uçuruyor..
Bir cinsiyete mensup kişileri kategorize ederseniz kategorinin diğer tarafını da aşağılamış olabilirsiniz.

Oysa güçlü kadın kategorisi olamaz. Çünkü güç kavramı tek bir parametreye bağlı değildir. Para,iş,koltuk,annelik,güzellik,boy veya dekolte gibi..
Mesela işkolik biri bana göre zayıf biridir. Erkek -kadın fark etmez. İşiyle hayatını çizememiş,kaygılarına yenilip yaşam sistemini kuramamış biridir..

Peki kimdir güçlü kadın?
Annelik; Anneliğin daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi annelik tek başına güçlü olmak değildir. Kaldı ki bu bazıları için bir tercih hatta bir özel çaba bile değildir.

İş kadınlığı: Sadece 8-5 çalışmak , bir kadının güçlü kadın olduğunu göstermez. Makinenin bir parçası misali otomatiğe bağlanmak veya sadece iş hayatında başarılı olmak, güçlü kadın sıfatını hak etmez. Bir de düşünün ki o kadın evde bir domatesi kesmeyi bilmez. Veya ilişki yürütmeyi. Bilmediği için sevme-sevilmeden mahrumdur. Ya da anne olma duygusundan. Yine de güçlü kadın diyebilecek miyiz?

Ev hanımlığı;Evin için iktidarını ilan etmek, gri eşofmanını çekip burası benim çöplüğüm,istediğim gibi öterim demek, güçlü kadın olmak mıdır ? Sizi bilmem ama bana göre değildir.

Evli olmak; Son zamanlarda moda olan yeni gelin sendromu misali Zeytine kurdele takmakla, bütün gün koca yolu gözlemekle, gün içinde iyi hissetmek için araması nı beklemekle güçlü kadın olunmaz.

Bekarlık; Hiç sanmam. Bekar olmak, güçlü olmak mı,risk almaktan, reddedilme,terk edilme, başarısız olma,sorumluluk alamama kaygılarından mı bilinmez ama bekar bir kadın olmak da güçlü kadın sıfatını hak etmez.

Son olarak yalnız yaşamak; Yalnız yaşamak,belki bir tercih(alt nedenlerini tartışmak gerek) belki de zaruret veya mecburiyet. Oysa toplumumuzda yalnız yaşayan erkek, çapkınlık açısından bununla övünürken, kadın ise ayakta durmak olarak tanımlamaktadır.

Ee Serhat Bey geriye ne kaldı diyeceksiniz? Peki kim güçlü kadın?

Ne sandınız,güçlü kadın kaşları çatık kaşlı,agresif araba kullanan,erkekleşen kadın mı sandınız?
Erkekleşen kadın zaten kimliğinden çıkarak zayıflaşmış olmaz mı zaten?

Güçlü kadın ,yaşamından zevk alan,tek bir role sıkışmayan,mutluluk havuzunu tek bir muslukla değil,bir çok muslukla dolduran bir kadına denir. Başında “Sadece” olan her rol mutsuzluktur ve kimseyi güçlü kılmaz.
Kendiyaşamını,işini,eşini,evini,hobilerini,hedeflerini,arkadaşlarını kısacası hayatını tadında yaşayan dengede sürdüren kadındır. Belki mevcut yaşam şartlarında bu çok zor diyeceksiniz ama en azından üç alanda aktif olmalısınız. Mesela; iş,ilişki,bireysel alan. Veya ; bireysel alan,ilişki,hedefler.

Ayrıca ,güçlü kadın; kendine yetebilendir,kazandığı paranın kendisine yetmesi olarak algılamayın hemen,kendini mutlu edebilmek adına demek istedim.eşine,işine ,ilişkisine veya arkadaşına bağımlı olmamaktır.

Mesela; yalnızsın, mutsuzsun ama iyi para kazanıyorsun,güçlü hisseder misin?
Ya da evlisin ama işe yaramaz hissediyorsun?
Ya da annesin ama sadece çocuğunla bir hayatın var,sen yoksun…

Belki kaygılar,hedefler ve benlik algısını başka bir yazıda ele alırım ama bu yazıda esas amacım,güçlü kadın olmanın iş hayatı ve para kazanmaktan ibaret olmadığını vurgulamaktı.

Sevgiyle

Serhat YABANCI
İnstagram takibi>>> serhatyabanci

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here