Her üstünlük ve düşüncesinin altında bir değersizlik vardır.

0
854
İçinizdeki oturmamış değerliliği sürdürmek için sürekli onay ve ilgiye ihtiyaç duyarsınız.
Bunu kendi kendinize veremiyorsanız ilgi ve onay için 2 yolunuz var. Ya popüler ve başarılı biri olmaya çalışırsınız ya da aşırı fedakar biri olma yolunu seçersiniz.
Popüler olmak için: güzel giyinmek, zayıf olmak, şık olmak, güzel olmak (göze hitap etmek) ve kendini yüceltici konuşmak ( kulağa)
Başarılı olmak: sürekli para kazanmak, sürekli bir üst kariyer için çabalamak, bütün zamanını işe ayırmak ( iş koliklik)

Aşırı fedakârlık: Sürekli beklenmeyen fedakarlıkları da yapmak, insanların hayatına dâhil olmaya çalışmak, başkalarının sorumluluklarını üstelenmek.

Bu tutumlar, sizi bağımlı hale getirir. Bir yandan ilgi ve onay bağımlısı olurken diğer yandan da iş ve şekil bağımlısı olursunuz. bir bağımlılığı, başka bir bağımlılıkla giderme kısır döngüsü oluşur. Yani taşıma su ile değirmeni döndürmeye çalışırsınız.

Oysa, anlık tatmin eden o duyguları zihnimiz şöyle değerlendirir. “ Başarılı&zengin&fedakar olmazsan seni sevmezler. Olduğun gibi sevilmezsin. Şu an seni başarın-fedakârlığın için seviyorlar. Yani kazandığın onay veya ilgi aslında senin değersizliğini kemikleştirmektedir.
Oysa kendinizi olduğunuz gibi kabul ederseniz : “ ben buyum” “bu halimle de mutlu olabilirim.” “Beni böyle daha az insan sevebilir ama en azından kendim olarak sevebilirler” diyebilirsiniz.

Daha stabil bir duygu durumuna kavuşabilirsiniz. Sürekli ilgi odağı olmak yerine daha güvenli duygular ile beslenebilirsiniz.

İş ve fedakârlık dışında, farklı beslenme musluklarına sahip olabilirsiniz. Mutlu olmanın daha farklı yollarını da keşfedebilirsiniz.

Özetle: kendimize hiçbir şart sunmadan vermediğimiz her değeri, maalesef ki bir sürü çabayla başkasından talep ediyoruz.

Daha içten bağlarla ve eşit ilişkiler kurmalıyız. Aksi taktirde git gide büyüyen bir narsizme kapı açacağız.

Sonuçta: her üstünlük ve düşüncesinin altında bir değersizlik vardır.

Serhat Yabancı

Aile – Evlilik Danışmanı

instagram

twitter

youtube

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here