İyi Düşün-Önce Vatan Gazetesi- Cengizhan Kaya-16.05.2018

0
539

Önce Vatan Gazetesi köşe yazarı sayın Cengizhan Kaya , son kitabım “ Evlenmeden boşanmadan Önce İYİ DÜŞÜN”ü yazmış.

İyi Düşün-Önce Vatan Gazetesi- Cengizhan Kaya-16.05.2018

İyi Düşün

2017 yılının en çok ilgi gören kişisel gelişim kitaplarından biri olan Bütün Aşklar Tatlı Başlar’ın yazarı Serhat Yabancı, yeni kitabında bu kez evlilik konusuna odaklanıyor. Yaşamlarımızın en önemli dönüm noktaları arasında yer alan evlenme-boşanma kararlarına nasıl yaklaşırsak hem kendimiz hem de ailemiz için doğru kararı vermiş oluruz?

Serhat Yabancı, kişisel gelişim kitaplarının çoğundan farklı olarak, ne evlililiği “sonu mutlu biten bir film” olarak tanımlıyor ne de boşanmayı “özgürlük fırsatı veya kaçınılmaz dramatik son” olarak görüyor. Ayrıca, günümüzde pek çok çiftin yanlış kararlar almasına sebep olan bir duruma dikkat çekiyor: “Eğer bekarlık, dulluk, ebevyn olmak, evde kalmak gibi tanımların üstüne yapışmış basmakalıp yargıları kaldırır ve yalın bir gözle bu tanımları yeniden yaparsanız, daha sağlıklı ve saygılı bir iletişim kurar, doğru kişiyle evlenirsiniz!” Serhat yabancı’dan sevgi dolu bir evliliğin formülü: Saygı+sorumluluk+seks+ sohbet+sabır+ilgi

Serhat Yabancı, Uzun Yıllardır Çiftlerle Çalışan Bir İlişki ve Evlilik Danışmanıdır Yazdığı kitaplar, katıldığı radyo, TV programları, söyleşiler ve verdiği bireysel danışmanlık hizmetiyle binlerce kadın ve erkeğe yardımcı oldu.

Yeni kitabında Evlenmeden-Boşanmadan Önce İyi Düşün derken, yaşanmış örnekler, bireysel alıştırmalar ve deneyimlerinden yola çıkarak sağlıklı, uzun ömürlü ve mutlu bir evliliğin haritasını çiziyor! En mükemmel adayı beklerken hayatı kaçıranlar, suçu kadere yükleyenler, aldatanlar ve aldatılanlar, “evlenecek insan yok” lafını sakız gibi diline dolayanlar, nasip/kısmet diyerek birisi ile tanışmak için hiç adım atmayanlar, sevdiği için değil yalnızlıktan korktuğu için evlenenler, sevgilisi olmadığı için kendisini güvende hissedenler… Peki tüm bunları değiştirip, dönüştürüp mutlu bir çift olmak mümkün mü?

Evlenmeden önce nelere bakmalıyım? Evlenmek için nasıl bir çözüm istiyorum? Eşimle aramızdaki sevgiyi nasıl güçlendiririm? Ne zaman ve kiminle evlenme! Seni insan olarak seviyorum, o halde senden ayrılmalıyım! Aldattım, aldatıldım. Ne yapmalıyım? Aldatan diğer tarafla hemen bitirebilir mi?

“Zıt karakterli birini seçmek, dominant birine âşık olmak, anne-babaya benzeyen kişilerle evlenmek… Bunlar tesadüf mü? Değil. Kimse hayatımıza tesadüfen giremez. Sadece biz nedenini bilmeyiz. Öğrendiğimizde de bazen değiştirecek gücümüz olmayabilir. Şimdi düşün… Tesadüf var mı? Senin için önemli olan ve hayatında yer kaplayan hiç bir şey ‘tesadüf’ olamaz.”

“Duygusal veya cinsel açlık içindeki kişi, ilişkilere çok hızlı başlar. Hemen güvenir. Hemen bedeninin ve ruhunun kapılarını açar. Kendini çok çabuk teslim eder. Başta düşünmesi gerekenleri ilişkinin içindeyken düşünür. Yani tanışıp evlenmek yerine adeta evlenip tanışırlar. Bu ise bazen katlanma, boyun eğme veya bitmek bilmeyen patinaj sorunlarına neden olur.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here