Kendini mutlu eden biri ol

0
1672

Kendini mutlu eden biri ol
Mutlu olmak, kendine olan borcundur. Bu borç, başkası tarafından ödenmez. Kendini ne kadar mutlu edersen, borcun o kadar azalır. Bu borcu ödemek için taşıma su yerine sabit kaynaklar edinmelisin. Taşıma su ile mutlu olunmaz. Ancak anlık rahatlık verir.

Eğer sağlam kaynaklar istiyorsan, sosyal bir insan olmalısın.

Arkadaşların olacak, onlarla zaman geçirmelisin. Küçük anlaşmazlıklardan dolayı onlardan ayrılmamalısın. Kendini onlardan üstün tutmamalısın

Arkadaşlarınla ilişkin, iyi hissetmek-iyi hissettirmek odaklı olmalı.

Sadece iş görmek, menfaat odaklı olursa, kullandığın kadar kullanılırsın. Sen zaten iyi bir arkadaşsan onlar zaten sana her zaman yardımcı olacaktır. Bu doğal gelişmelidir.

Sana faydası olduğu için dostlarını sevmemelisin.

Sen onları her durumda sev. İnsanlar sevdiklerine zaten her zaman destek olurlar. Sadece mutlu olduğun ve iyi zaman geçirdiğin insanlarla kalıcı dostluklar kurabilirsin. Bunları paylaşamadığın insanlarla arkadaşlığı derinleştirmeye gerek yok. Herkesle anlattığın kadar samimi olursun. Ne kadar güveniyorsan o kadar güven yüklemelisin. İlişkilerin samimiyet içermesi için pazarlıksız, yatay ve kar amaçlı olmamalıdır. Arkadaşlık ve dostluk, duygu işidir. Farklı düşünen ise ticaridir. Herkesin seni sevmesini istememelisin. Senin de sevmediklerin var.

Hobilerin olacak.

Hayatı tek odaklı yaşamayacaksın. Hayatın, iş, çocuk, ev veya eşten ibaret olmayacak. Sevdiğin aktiviteleri keşfedeceksin. Bunlar senin hobin olacak. Seni, günlük sorunlara ve sıkıntılara karşı şarj edecek. Hobilerinle kafanı dağıtacaksın. Zihninde büyüttüğün sorunları olması gerektiği düzeye indireceksin. Hobilerinle gevşeyeceksin. Saplantılardan uzaklaşacaksın. Aynı zamanda, hayatın tek bir amaç olmadığını göreceksin.

Şükretmelisin..

Hem sahip oldukların için hem de var olduğun, sağlıklı olduğun için. En başta el alemin eline bakmadığın için. Sağlıklı oluşun için her zaman şükret. Nefes aldığın için, aile ve akrabaların olduğu için, seni seven dostların olduğu için, prensiplerine uygun yaşadığın için, içindeki başarma gücüne sahip olduğun için, işin için, eşin için çocukların için şükretmelisin.

Kendini sürekli tanımaya çalışmalısın.

Zayıf yönlerinin farkında olmalısın..Bunlarla barışık olacaksın.

Yüzleşeceksin.

Reddetmeyeceksin.

“Evet şu konuda zayıfım” diyebileceksin.

Ret edersen kendini geliştiremezsin. Yok saydığın bir sorununu çözemezsin.

Değer verdiğin ve güvendiğin insanların önerilerine kulak vermelisin.

Her attığın adımda her yaptığım aktivitede mekanik bir fayda hesabı yapmak yerine, kendimi iyi hissetmek ve mutlu etmek odaklı yapıp spontane yaşamalıyım.

 

Serhat Yabancı

Aile – Evlilik Danışmanı

instagram

twitter

youtube

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here