Koşullu sevgi ile oluşan evlilikler

0
684

Koşullu sevgi ile oluşan evlilikler

Eşinizin mutluluğundan,onun yaşamdan keyif alıp almamasından, tercihlerinden sorumlu değilsiniz.
Onun da mutluluğunu size bağlaması,
İsteklerini dayatması,
Bunları da haklılıkla savunması kısır döngü yaratır.
Eşler, birbirlerine karşı sorumludur ama birbirinden sorumlu değildir.
Çoçuk ve ergenliğinde çok fazla korunmuş veya çok fazla beklenti yüklenmiş(küçük yaştan itibaren sorumluluk yüklenmiş) kişiler, karşıdakini sırtlamaya müsait yapıdadır. Genelde de kendisini sırtında taşıyacak( bencil) kişileri ya da kendine güven sorunu olan/bağımlı kişileri seçerler. Çünkü geçmişten gelen bir öğrenmeyi sürdürürler.
Oysa bu sırtlama, zamanla yorgunluk ve hayattan keyif alamamaya dönüştüğü için hem eşine hem de başka insanlara karşı tahammülsüzleşmeye dönüşebilir.
Kaldı ki siz gereğinden fazla aldığınız sorumlulukları iade ettiğinizde görceksiniz ki kendisi de bunlarla baş edebilmektedir..
Diğer eş, bazı sorumlulukları üstlenirse veya yapılanlardan dolayı eşini sık sık onure edip takdir eder ve daha az surat asarsa ilişkide denge bozulmaz.
Sırtlayan en azından onaylanma ve takdir görme ve kısmi görevlerinin azalması ile mutlu olur ve nefes alır.
Aksi taktirde yüksek sorumluluk sahibi,zamanla depresifleşmeye ve umursamaz olmaya başlar. Hatta aldatmaya kadar giden gevşeme girişimlerine başvurabilir.
Şayet siz de ilişkinizi sırtlayan iseniz,sorumluluklarınızı paylaşın.
Kendi isteklerinizi ve sınırlarınızı biraz daha netleştirin.
Eşinizin kişisel tercih veya mutluluk/mutsuzluklarını üstlenmekten vazgeçin  ve kendinizi suçlu hissetmeyle yüzleşin aşmaya çalışın.
Bu arada hem kök ailenize hem de size yaşamsal sorunluklarını yükleyen diğer insanlara da sınırı çizmeye başlayın.
Muhtemelen ilk yaşayacağınız,sizden beklentileri karşılanmayanların size surat asması,sonrasında da acı acı eleştirmesi olacaktır.
Bunun yanında dik durmaya devam ettikçe bazıları sizden beklentilerini gözden geçirecek ve üstlenecek bazıları da sizinle iletişimi terk edecektir.
Bunun da yaratacağı yalnızlık sürecini de göze almalısınız.
Lakin bu yalnızlık,kendiniz için bir şey yapma ve karşılıklı,yetişkin-yetişkin ilişkileri bulmaya ve kurmaya hazır olmak için nadas süresi olabilir.
Zaman geçtikçe de “koşullu”sevilmenin sonuçları olan, geçmişinizi fark edeceksiniz.
Ve artık sevilmek için çabalamak yerine karşılıklı sevgi+saygı+sorumluluk ile de ilişkilerin yürüyebileceğini görebilecek ve kendinizi sevilmeye bırakacaksınız.

Serhat Yabancı

Aile – Evlilik Danışmanı

instagram

twitter

youtube

Randevu iletişim:

0216 371 33 83

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here