MUTSUZ OLMAK İÇİN  BÖYLE DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ

0
852

MUTSUZ OLMAK İÇİN  BÖYLE DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ

Bazen mutlu olabilmek için bir şeyler yapmak değil, yapmamak da yetiyor. Gerek düşünce ve gerekse davranış değişiklikleri mutluluğun yolunu bize açmaktadır.

  • Mükemmel olmalıyım:

Her şey muntazam olmalı, en iyisini yapmalıyım. Eksik bir şey olursa bu benim yetersiz olduğumu gösterir. Benim sevilmem ve değerli olmam bir işi ne kadar iyi yaptığıma bağlıdır. Her zaman elimden gelenin daha fazlasını yapabilirim ve yapmalıyım. Kurallara harfiyen uyulmalı. Hatalar her zaman kontrol edilebilir. Hata yapıyorsam, yeterince dikkatli değilim. Çocuğum başarılı olmalı. Okulun en iyilerinden olmalı. Şayet hayat benim düşündüğüm gibi olursa herkes çok mutlu olur. Eğer çevremdeki ve hayatımdaki insanlar istediğim gibi davranırsa çok mutlu olurum. Eleştirilmemeliyim.

  • Önemli olmalıyım:

Girdiğim her ortamda dikkat çekmeliyim. Her ortamda ve konuda ön plana çıkacak fikirlerim olmalı. Bir ortamda değer görmüyorsam o ortamdan ayrılmalıyım. Her ortamda farklı olduğumu göstermeliyim. İnsanların beni sevmesi için üstün şeyler ve farklı şeylere sahip olmalıyım. Mutlu olmanın en önemli yolu insanlar tarafından sevilmektir. Eğer insanlar beni seviyorsa değerliyim.

  • Şartlarım gerçekleşmeli:

Mutlu olmam için eşimin bana ilgili davranması gerekli. Çocuğum başarılı olursa daha mutlu olurum. Dünyaya barış gelirse mutlu olurum. Bu şartlarda mutlu olamam. Ekonomik düzeyim yükselmeden mutlu olamam. İyi hissetmem için dış unsurlar lazım. Bu hayattan isteklerim gerçekleşmedikçe hayat anlamsız. Bu hayatta birinin devamlı benimle olması şart. Sevgisiz ve ilgisiz mutlu olmam mümkün değil.

  • Her şey kontrolümde olmalı:

Her şey kontrolümde olursa kolay kolay mutsuz olmam. Tüm riskleri hesaplamalıyım. Her şeyi kontrol edersem riskleri önceden engellerim. Keşke herkes kurallara uysa. Her şeyi bilir ve yönetirsem gelecekte sorun yaşamam. Yüzde bir ihtimal bile ciddi bir değerdir.

  • Hayatımda mutlak biri olmalı:

Benim mutlu olmam için özel bir ilişkim olmalı bir ilişkiye ait olmalıyım. Aksi takdirde kendimi boşlukta hissederim. Biri tarafından sevilirsem kendimi değerli hisseder ve içimdeki duygusal boşluğu doldururum.

  • Kendimi devamlı iyi hissetmeliyim:

Günün 24 saati mutlu olmalıyım. Hep kendimi iyi hissetmeliyim. İyi hissetmek için devamlı keyifli şeyler yapmalıyım.

  • Olumsuz duygular hep zararlıdır:

Olumsuz duygu zararlıdır. Hemen bastırmalıyım. Yok saymalıyım. Olumsuzu yok sayarsam iyi hissederim. Utangaçlık, pişmanlık, suçluluk yaşamamam gerekir. Yaşamamam için ya hiç hata yapmamalıyım ya da bu duyguları yok saymalıyım.

  • Gerçekler acı veriyorsa kaçmalıdır:

Yüzleşmektense yok sayayım. Yok sayarsam hissetmem acıyı. Onunla savaşmak zor ve stresli bir süreçtir. En iyisi yok sayayım, etkilenmemiş sayayım. Yaşamamış sayarım.

Serhat YABANCI
Aile-İlişki-Evlilik Danışmanı
0216 371 33 83

(Düşündüğün Gibi Değil- Kitabımdan)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here