Sürekli Kurban Rolünü Oynayarak Üste Çıkmaya Çalışan Kişilerin Dikkat Etmeniz Gereken 8 Özelliği

0
628

Sürekli Kurban Rolünü Oynayarak Üste Çıkmaya Çalışan Kişilerin Dikkat Etmeniz Gereken 8 Özelliği

1. Sorumluluk almazlar.

Kurban, yaşadığı sıkıntılar ve sorunlu ilişkiler için başkalarını suçlar. Patronunun çok talepkar ve mantıksız olduğunu söyleyip mızmızlanır. Kız arkadaşı sırtından bıçaklamıştır. Erkek arkadaşı ilişkide tek problem çıkartan kişidir. Başlangıçta, arkadaşınızın anlattığı bu istismarcı erkek arkadaş hikayelerine inanırsınız ama sonra arkadaşınızın ona kötü davranan erkeklerle sevgili olmayı alışkanlık haline getirdiğini fark edersiniz.

2. Manipüle ederler.

Kurban, korumacı tavrınızın ve merhametinizin üzerine oynamak için dert tasa dolu hikayelerini kullanır, böylece sempatinizi ve desteğinizi kazanır. Sizi etki altına almak için suçluluk duygusunu ve gizliden gizliye hissettirdikleri baskıyı kullanırlar. Böylece sadakatinizi kazanarak ona yanlış yaptığını düşündüğü insanları sizle düşman ederler.

3. Duygusallıklarıyla bezdirirler.

Başta, arkadaşınızın yaşadığı talihsiz durumlarda yardımcı olduğunuz için iyi hissedersiniz ama daha sonra bu kişi arkadaşlarına ve meslektaşlarına bir ihtiyaç ve bağlılık durumu yaratır. Problemlere sebep olan davranışlarının sorumluluğunu alması hususundaki reddedişi sabrınızı, enerjinizi ve duygularınızı tüketir.

4. Hayatlarında sıkışıp kalırlar.

Kurbanlar hayatlarında güçsüz olduklarına inanırlar ve hayatta neden donup kaldıklarıyla alakalı uzun bir mazeret listesi sunarlar. Bu kişiye hayat kalitesini arttırmak için bazı önerilerde bulunursunuz ancak o sizin fikirlerinizi umursamaz.

5. Kin tutarlar.

Kurban sizi sürekli bir gözlem altında tutar ve bir çeşit üstünlük kazanma arzusuyla hatalarınızı kollar. Eğer bu kişiyi memnun etmezseniz, size kin besler ve gizlice intikam almak ister.

6. Kendilerine güvenmekte sorun yaşarlar.

Kurban, hayatta ne istediği ve neye ihtiyaç duyduğu konusunda sorun yaşar. Sağlıklı ilişki sınırları yoktur ve ona kötü davranan birinin karşısında duramazlar.

7. Sizi hayatlarından silip atarlar.

Eğer bu zarar veren davranışını ona göstermeye çalışırsanız sizi aniden ve kesin bir şekilde hayatlarından çıkarırlar, sonra diğer insanları yanlarına çekmek için sizi kötüleyip dururlar.

8. Sahte gözyaşları konusunda ustadırlar.

Karşılarındaki kişiyi etki altına alabilmek ve sorumluluktan kaçmak için zorda kaldıklarında kolayca gözyaşı dökebilirler. Diğer insanların bu konudaki hassasiyetini kullanmaktan asla çekinmezler. Gözyaşı dökerek, haklı olduğunuz bir konuda kendinizi kötü hissetmenize yol açarlar.

Elif Balemir Çakın

 

 

Serhat Yabancı

Aile – Evlilik Danışmanı

instagram

twitter

youtube

Randevu iletişim:

0216 371 33 83

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here