Tartışma Çıkmaması İçin Alttan Almak Doğru mu?

0
2689

Tartışma Çıkmaması İçin Alttan Almak Doğru mu?

Kendinizi ifade etmek veya karşıdakini aşırı memnun etmek odaklı biriyseniz devamlı olarak karşıdakinin ne düşündüğünü, yüzünün ifadesinin ne olduğunu yakalamaya çalışırsınız. Yani bir deyim olan, ağzının içine bakarsınız. Böyle bir durumda ise, bütün mutluluğunuzu ona endeksler aynı zamanda da ona çok büyük bir sorumluluk yüklersiniz. Onun hasta olma hakkı, suratının asık olma hakkı, mutsuz veya bir şeyi beğenmeme hakkı zamanla olmaz. Çünkü o olumsuz olursa onun üzerine hayat kuran da aynı şeyi yaşayacak. Bu nedenle o olumsuzu yaşamasın (kendisi de yaşamasın) diye devamlı bir memnun etme, aşırı fedakârlık, bütün yükü sırtına almak gibi çabaya girecektir.

Yanlış bulduğunuz fikirleri, davranışları o üzülmesin diye doğru yapıyormuş gibi kabullenmiş görüneceksiniz. Oysa onun karşı çıkmanız halinde üzüleceği sadece sizin hipotezinizdir. Bir danışanımın analizi:

“Eşim aslında kendini ifade etseydi ben üzülmez tam tersine yanlışımı görür aynı zamanda onun da ne düşündüğünü bilmiş olurdum. Fakat o sessiz kaldıkça ben davranışlarımın onun hoşuna gittiğini ya da doğru olduğunu düşünüp devam ettim. Ama bugün gelmiş ben yıllarca seni alttan aldım taviz verdim diyor. Ben bunu talep de etmedim bundan mutlu da olmadım. O benimle bir konuda tartışma cesaretini bulamamışsa, ya da benim üzülmemle başa çıkamamışsa benim suçum ne?

Burada da görüldüğü gibi tavizi veren, sessiz kalan bir bağımlılık geliştirmiş; mutluluk başlığında da işlediğimizi gibi hayatsal tek mutluluk musluğu olarak eşini seçmiştir.

Yönetmek bir güçtür. Eğer kendinizi yönettiriyorsanız, nasıl yönetileceğinize karışamazsınız. Çünkü yönetim bir güç ise, gücü başkasına verip aynı zamanda da kullanamazsınız. Beni böyle yönet diyemezsiniz.

Bu tip ilişkilerde dışarıdan bakıldığında bir tarafın aşırı dominant, diğer tarafın ise pasif ve tavizkar olduğu sanılır. Oysa pasiflik de dominantlık da ilişkinin başlangıcı ve gidişatına göre şekillenir. Siz beraber yürümek yerine arkada yürümeyi seçerseniz otomatik olarak eşiniz önde yürümek zorunda kalır. Asıl olan beraber yürümek olsa fedakârlık şeması olanlar gereksiz ve aşırı bir çabaya girerler.

Tartışma Çıkmaması İçin Alttan Almak, durumsal ve akut zamanlarda olmalıdır. eğer bu sizin ilişki sürdürme yönteminiz ise hem kendinizi yıpratır hem de ilişkiyi sağlıksız bir zemine oturtursunuz.

çoğu zaman kaygınızın esiri olursunuz.

“Gerginlik çıkmasın”,

“Daha fazla büyümesin”,

“Kendimi kaybedebilirim”,

“Sonra toparlayamam”,

“kendimi ifade edememem” gibi düşüncelerin seni susmaya iter.  Oysa buradaki susma eylemini daha çok kendini için yapmış olursun.. Kendi kaygını gidermek için..

Yıllar sonra da bedelini karşındakinden sorarsın. Ya da içten içe ona kronik öfke yaşarsın.

Doğrusu;

  • Susma da bağırma da.
  • Kendi ifade et. Kötü bir şey olursa onu o zaman düşünürsün.
  • Kendi ifade etmek, doğru bir şey.
  • Alttan almak, bir iletişim yöntemi değil..
  • İfade ettiğinde de hemen çözüm bekleme.
  • Her zaman çözüm olmayabilir.
  • Susmanın tersi öfke değildir.
  • Duygularını da yansıt. ifade et. ifade edersen ifade eder…

SERHAT   YABANCI

İlişki ve Evlilik Danışmanı

Diğer yazılarım ve  takip için:

www.twitter.com/serhatyabanci

www.facebook.com/serhatyabanci

www.instagram.com/serhatyabanci

www.serhatyabanci.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here