Virüsle baş etme yolları

0
1132

Virüsle baş etmenin psiko-sosyal boyutu;

 

Eğer kaygılı bir yapıya sahipsen, belirsizliğe tahammül edemiyorsan bu tip durumlar sende büyük bir etki yaratır. Belirsizliği gidermek adına, acaba ne oldu, acaba ne olacak derken gitgide daha fazla kaygın artacak daha fazla endişeli ruh halini tetikleyen birine dönüşürsün. Şunu unutma, bir şey biliyorsan daha sonra öğreneceğin yeni bir şey sana bir şey kazandırmayacak. Şu kadar kişi öldü, bu kadar kişi hastalandı karantina sayısı bunları sürekli biliyor olmam senin bilgine bir etki yaratmayacağı gibi kaygı düzeyini çok yükseltecektir. Bunun için sana önerim şu aslında sadece yapman gereken şey güvenilir gerçekçi kaynaklardan bilgi almak yeterli olacaktır. Günde dört kere, beş kere bilgi alıyorsan yeterlidir sabahtan akşama kadar takip etmek haber izlemek sağlığınıza iyi gelmeyecektir. Aynı haberi dinlemek ayni tweetleri atmanın sana hiçbir faydası olmayacaktır. Buna devam etmek bilgide gerçeklik dışına ulaşır ve biz Corona virüse yakalanmasak bile o kaygı bizi zaten daha derinden etkiler. Çünkü çok da bilmediğimiz, çok da alışkın olmadığımız bir durum bizi eline geçirmiş olur.

Olumsuz bir bilgiye rahatsız edici bir bilgi sürekli öğrenmek rahatlatıcı bir etki yaratmayacaktır. Aksine doğru bilgilerin yanında yanlış bilgilere de ulaşmış olabiliriz. Onun için kendi başına yürüteceğim süreci dengeli bir şekilde yürütmen gerekiyor. Eğer evden çıkmaman gerekiyorsa sağlığın için ev hayatına daha işlevli bir hale getirebilirsin. Uzun zamandır ihmal ettiğin şeylerle uğraşabilirsin. Bir hobi olabilir dinlenmek olabilir i̇hmal ettiğin yaşantı olabilir eşinle ilişkin çocuğunla ilişkili olabilir. Kısacası bu süreci bütün gün televizyonun başında bütün gün kaygı düzeyini yükselterek, stres düzeyini yükseltmeni, korku, panik ve endişe halinde yönetmen istemiyorum, rakamlarla ilgili olan düzeyi sana uzmanlar gerektiği zaman verecektir zaten bütün gün bunu odaklanmalı bunu düşünmeni istemiyorum. Kendini daha fazla panik haline getirmek hiçbir işe yaramayacaktır. Aksine süreç geçtikten sonra, fobiler, uyku problemleri, beslenme sorunları ve obsesif düşünceler gibi rahatsızlıkların artmasına sebep olursun. Kaygımızı tetikleyen durumlar olacaktır. Gerçekliği olmayan bir söz, bir hareket, bir davranış. Gerçekliği olmayan her şeyden uzak durmakta bu süreçte fayda var. Burada önemli olan yapacağımız tüm önlemleri almak gerisi gerçekliği olmayan yaşam olayına giriyor. Önleminizi alın yeterlidir, gerisi abartıdır sizi korkuya, paniğe sürükleyebilir.

Dikkat edin,

Ve şimdi herkesin çok daha fazla sağduyulu olma zamanı. Bireysel değil toplumsal iyileşme ve bilinç Corona virüsten kurtulmamızın yolu.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here