“YA TAM YAP YA DA YAPMA”

0
622

“YA TAM YAP YA DA YAPMA”

T:Neden her şeyi hatasız yapmak istiyorsun?
D:Eleştirilmemek için
T: Eleştirilsen ne olur ?
D : Yetersiz ve değersiz hissederim
T: Yetersiz-değersiz hissedersen ne olur ?
D: Güçsüz görünürüm.İnsanlar tarafından önemsenmem
T: Güçsüz görünüp önemsenmezsen ne olur ?
D: Beni sevmeyeceklerini ,benimle birlikte olmak istemeyeceklerini düşünürüm.

“Yeterince iyisini yapamama”, “başarısız olma” ve “ insanların bu durumda ne düşüneceğini düşünme” kaygılarından dolayı da, gerginlik, tedirgin, huzursuz, bunaltı, kas ağrılar ve depresif ruh hali görünür

Genelde mükemmeliyetçilerde yürüttüğüm diyaloglarda, hedefler ve yüksek eforun altında başkaların onayı ve sevilme isteği olduğunu görürüm. Onaylanma, sevgi ve ilgiyi alma ve bununla Dolaylı yoldan Kendini mutlu etme, onun mutlu olma yöntemidir.
Mükemmeliyetçilerin “ daha fazlasını yapmak ve yetmek” yerine , kendisiyle barışık, kendisine yeten ve eleştiri ile baş eden yönlerini geliştirmesi ile, başkaları ile daha eşit ilişkiler yürütmeleri mümkündür.

Mükemmmeliyetçi; dışa bağımlı şekilde hareket eder. İnsanların ne düşündüğünü düşünür, yaptıklarının sürekli görünmesini ister. Sevgili veya eşiyle olan ilişkide de sürekli fedakarlık yapıp onay bekleyen bir kısır döngü içinde olur. Zamanla da haklılık şeması ile çatışır.. “Ben bunları yapıyorsam sen de istediğim ilgi ve onayı vereceksin” gibi.

Ve enterasan bir şekilde ya zor memnun olan kişileri seçerler. Ya da hayatına aldıkları kişilerden sürekli onay ve ilgi bekledikleri için onları müfettişleri haline getirirler.

(Altında, bağımlı veya mükemmeliyetçi bir anne-baba tutumu, koşullu sevgi ilişkisi)

Serhat Yabancı

Aile – Evlilik Danışmanı

instagram

twitter

youtube

Randevu iletişim:

0216 371 33 83

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here