Hayta İsmail’ in 39 yaş küçük eşiyle evliliği

0
892

Ahmet Arıman nam-ı diğer Hababam sınıfındaki Hayta İsmail 

Geçen hafta kendisinden 39 yaş küçük, Kader Kaynak ile evlendi.
Yaş farkı olmasaydı gündeme gelmeyecekti evlilik. Herkesin tercih hakkına saygı duymak gerekir. Çok şeyler yazıldı bu konuda.

Bizim için önemli olan kısım ise  yaş farkı ve geçiş mevzusu.

Kader, 7 yaşında babasını kaybetmiş, 19 yaşında, evlilik programında gördüğü, kendisinden 13 yaş büyük biriyle evlenmiş. Hemen anne olmuş.
Resmi olarak evliyken tanıştığı, 62 yaşındaki Ahmet Arıman ( Hayta İsmail) ile görüşmeye başlamış. Sonrasında boşanır boşanmaz Ahmet Arıman ile evlenmiş.
Ahmet –Kader Arıman çiftine mutluluklar dilerim.
Lakin buradan,bu ilişkinin dışında bazı analizler yapılmalı diye düşünüyorum. Özellikle ilişki geçişlerinin hızı ve yaş farkı ile ilgili.

Analiz:
1. Hızlı evlilikler, sorgulamayı azaltır.
2. Mutluluğu ve ayakta durmayı evliliklerde değil de onu evlenmeye sürükleyen nedenlerin çözümlerinde arada daha sağlıklı bir adım olabilirdi.
3. İnsan, güçlüyken, kendine güvenirken daha sağlıklı karar alır. Tıpkı korktuğu için değil sevdiği için kaybetmeyi istememek gibi.
4. Birinci evliliği biter bitmez, ara vermeden, duygusal, bedensel, sosyal ve ekonomik olarak nadas ( dinlenme-toparlanma) süresi tanımadan ikinci evliliği yapması, toplum nazarında güveni zedelemektedir.
5. Bardaki su (1.evlilik) bitmeden, aynı bardaktan kola içersek yeni şey ne kola ne de su olur. ( ikincisi ilişki den çok çelişki olur).
6. Şayet boşandıktan sonra 12-18 ay flört etmiş olsaydı daha net karar verebilirdi. (Kaldı ki nikaha çok az kala bir kez vazgeçme olmuş).
7. Toplum, çocuk, kendisi hazır olmadan böyle bir evlilik yapması, okları üzerine çekmeye neden olmuştur.
8. Aradaki yaş farkının fazla ( 38 olması), ilişkinin sağlıklı yürümesi ile ilgili kaygıları beraberinde getirmektedir.
9. Kadının yaşamdan beklentileri ve heyecanı, erkeğin yaşamdan beklentileri ve heyecanı ile çatışma ihtimalini doğurabilir.
10. İlerleyen dönemlerde kadında beklentilerin karşılanmamasına bağlı şikayetler, erkekte ise yetersiz hissetmeye bağlı kıskançlıklar çıkabili

11. Erkek, kendini yetersiz hissetmemek kaybetmemek için daha fazla verici, daha fazla konfor sağlayıcı olmak zorundadır. Bu durum, zorlayıcı ve yorucudur.
12. Yaş farkı fazla olan evliliklerde sürdürme oranı daha düşüktür.. Yaşları eşit olanlara kıyasla; 20 yaş farkı %95, 30 yaş farkı % 172.. Kaynak : Emory Üniversitesi araştırması) (Ek bilgi; (Panik yapmayın. Her evlilik için geçerli değil. Boşananlardan alınan istatistiktir).
13. Toplumsal eleştiriler, ailesel baskılar gibi nedenlerden dolayı güçlü olmayan taraf evliliğinin arkasında yeterince dik durmayabilir.
14.. Yeni ayrılan bir kişinin,(erkek-kadın fark etmez) evlenip hemen kocaya değil, psikolojik destek alacağı, kendini ve ilişkilerini analiz edeceği bir hocaya ihtiyacı vardır.

Serhat Yabancı

Aile – Evlilik Danışmanı

instagram

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here