Yaşadığın An’a Odaklan

0
1000

Yaşadığın An’a Odaklan

Mutsuzluğun altında geçmişe takılmak, geleceğe kay- gıyla bakmak yatar.

Önce geçmişten kurtulalım.

Geçmişinden kurtulamayanlar, patinaja girmiş araç misali oldukları yerde enerjilerini harcarlarken hiçbir ilerleme sağlayamazlar. İstesek de istemesek de geçmişi de- ğiştiremeyeceğimizi kabul etmeliyiz. Geçmiş konusunda pasifleşmek ve kabullenici olmak, çaba sarf etmekten daha çok fayda sağlar. Geçmiş olayları değiştiremeyiz ve unuta- mayız. Sadece duygusal etkilerini değiştirebiliriz. “O gün öyleydi”, “o günkü şartlarda potansiyelim o davranışları yapmamı sağlıyordu”, “ama bugün olsa bu şekilde yapmam”, “izin vermem” veya “yaparım” gibi düşünmeliyiz. Bu konuda bir önceki kitabım ‘Unutmak mı affetmek mi?’den faydalanabilirsiniz.

Geçmişten kurtulamıyorsak, pişmanlıklarımız ve suçluluklarımız vardır. Keşkelerimiz vardır. Kendimizi değersizleştirdiğimiz düşünceler vardır. Onlardan bir kurtulsak zaten önümüze bakacağız. Hatta şuan kendimizi değerli hissedeceğimiz birçok şey yaşanırken sırf geçmiş algılardan dolayı şu anki pozitif yaşantıları göremeyiz. Eğer, hayatınızda her şey ortalama yolunda gidiyorsa ve siz keyif alamıyorsanız bilin ki paçanız geçmişe takılmıştır. Çoğu zaman bu durum klinik bir tablo olan depresyonu işaret eder. İşte “AN”a odaklanmak için önce geçmişin düşüncelerinden kurtulmamız lazım. Üstte bahsettiğim gibi bunun yolu kabullenmek ve kendimizi suçlamamaktan geçer.

Geçmişi konuştuk. Şimdi biraz da geleceğe takılmmayı konuşalım. Geçmiş üzüntü yaratıyorsa, geleceği düşünmek de sürekli kaygı hali yaratır. “Ne olacak, nasıl olacak, her şey kötüye mi gidecek” vb. gibi düşünceler, bizi şuandan koparır, sürekli gelecekle ilgili kurgulara sürükler. Böyle olunca da ister istemez, kaygı bir süre sonra mutsuzluğun ve keyifsizliğin kaynağı olur.

Oysa gelecekle ilgili bir şeyleri önceden bilmeye çalışmak, ön kestirimde bulunmak, gerçekçi bir bilgi değil hipotezdir. Bunun altında ise, geleceği tahmin edip, önlem alma isteği vardır.

Peki neden? Çünkü şunu düşünürüz; ilerde istemediğim ya da başa çıkamayacağım bir durum olursa ne yapacağım? Ben en iyisi şimdiden riski azaltayım, o aşamaya gelmeden engel olayım” düşüncesi hâkimdir. Böyle düşünen kişinin başa çıkamama ve dayanıksızlık şeması vardır.

Peki, bunu nasıl yeneceğiz?

 • Şuan gelecekle ilgili bir konuda yarattığım tehlike ile savaşmama gerek yok. O gün gelsin, o gün gerekeni yaparım.
 • Şimdiden ilerde bir gün çıkabilecek bir tehlike için,bin günümü feda etmemeliyim.
 • Geleceği çok düşünmem, onun için bir şey yapmam anlamına gelmez. Sadece düşünmüş olurum. Oysa düşünmek, çözmek değildir.
 • Bugünümü iyi ve anında yaşarsam, yeri geldikçe ortaya çıkan sorunları da çözerim.
 • Geleceği bilmekle uğraşmak yerine bugünü yaşa- yıp geleceğe hazırlık yapabilirim.
 • Sürekli gelecek kaygısı taşımak, gelecekle ilgili düşünceler üretmek, zihnimizi meşgul eder. Bu durum bizi hali hazırda bulunduğumuz ortamdan koparır ve anı yaşamamıza engel olur.
 • Zihnimin boş olması için daha çok çevreye ve bulunduğum ortama odaklanmalıyım.
 • Gelecekte kötü bir şey olacak düşüncesi, bir gerçeklikten çok çevremden öğrendiğim bir düşünce tarzıdır. O halde bu sorunun göstergesi değil, yanlış öğrenmenin göstergesidir.
 • Geleceği garantiye almaya gerek yok. Çünkü gelecek tam olarak hangi tarihtir, belli değil.
 • Bugünü yaşayamayanların en büyük umudu yaşlılıktır. Çünkü tüm beklentilerini yaşlılığa yüklerler. Oysa yaşlılıkta hayattan istenilenlere ulaşmak, ertelenen yaşamı o gün yaşamak, daha zordur. Bugünü yaşamazsan geleceğine de gereğinden fazla anlam yükler ve beklersin.
 • Yaşamayı yaşlılığa aktaranların, geçmişi yaşamadıkları için pişmanlıkları ve keşkeleri mevcuttur.
 • Gelecekte mutlu olmak için illaki bugünü ertelemeye gerek yoktur. İllaki birini seçmek zorunda değiliz. Yani “ya bugünü yaşayacaksın ya da geleceği” düşüncesi doğru değildir. Hem bugünü yaşarız hem de yarın olduğunda o günü yaşarız.

SERHAT YABANCI

İlişki ve Evlilik Terapisti

Diğer yazılarım ve  takip için:

www.serhatyabanci.com

www.twitter.com/serhatyabanci

www.facebook.com/serhatyabanci

www.instagram.com/serhatyabanci

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here