Sağlıksız Ayrılma Şekilleri

0
1215

 Sağlıksız Ayrılma Şekilleri

  1. Suçlu hissettirerek ayrılanlar
  2. Nedensiz gidenler
  3. Kendini terk ettirenler
  4. Aldatarak gidenler
  5. İşi bittiğinde (elde ettiğinde) gidenler
  6. İlk zorlukta, soruna sığınıp gitmek için bahane arayanlar
  7. Suç ve sorumluluğu başkalarına atanlar( çevrenize veya ailenize)
  8. Ayrılıp sizin hatalarınıza sığınmak (size hata yaptırıp ya da tahammül sınırınızı zorlayıp ortaya çıkan davranışlarını neden gösterip ayrılanlar)
  9. İntikam ve mesaj amaçlı gidenler

Sağlıksız olarak ayrılma şekilleri, hem sevgiyi, hem ilişkiyi, hem de ayrılmak isteyenin kişiliğini sorgulatır. Çünkü karşıdakine verdiğiniz değer ile ayrılma kararınız birbirini etkiler.

Bunun yanında bazı partnerler ise, ayrılmanın konuşulacak kadar mantıklı bir nedeni olmadığını düşünüp, bahaneler üzerine ayrılık kararı alabilirler.

Bazen de ayrılma şekli, kişinin kendisiyle alakalı bir durumu sergiler. Özgüven eksikliğinden ayrılmayı konuşamayacağını, ısrara direnemeyeceğini, karşıdakini ikna edemeyeceğini, suçlamalara maruz kalacağını düşünen kişi, nedensizce veya birden ilişkilerden çekilerek ayrılabilir.

Bazı kişiler ise, size olan öfke ve kırgınlık/kızgınlığını, en çok canınızı acıtacak şekilde sizden ayrılarak dışa vurur.

TERKETMEK ile ilgili görsel sonucu

Aslında nedenleri arttırmak mümkün gibi görünse de genel olarak baktığımızda eşlerin, başladıkları gibi ortak karar almadan veya ayrılığı konuşmadan ayrılmaları, sağlıksız ayrılma biçimi olarak düşünülebilir. Ağırlıklı olarak bu tip ayrılma şekilleri; kendine güvenmeyen, üzüntüye karşı hassas, hem bitirmek isteyen hem de bu sorumluluğu taşıyamayanlara aittir.

Bilinmesi gereken: Tüm ayrılıklar acıdır. Acısız ayrılık yoktur. Eğer karşıdakini sizden sonra da düşünmek, hem yaşananlara saygı duymak hem de insani olarak görevinizi yapmak istiyorsanız, partnerinizle her şeyi açık açık konuşarak başlayın. Sonuçta başta söyleyemediğiniz nedenleri ve açıklamaları,  ısrar karşısında açıklamak zorunda kalacaksınız.

Açıklamalar ne kadar net ve somut olursa, karşıdaki kişi de ikna olup yeni sürece kendini hazırlamaya çalışır. Ayrılık ve nedenlerini konuşmak acımasızlık veya vicdansızlık değil, ona ve yaşadıklarınıza verdiğiniz değer göstergesidir.

İlişkide önemli olan, bitecekse de başladığı şekilde adam gibi bitirmektir.

 

Ayrılmayı isteyen kişi, karşısındakini suçlayarak ayrılırsa hem daha çok zarar verir hem de zamanla kendi iç sorgulaması ve haksızlıkları ile baş başa kaldığında kısır döngüler yaşar. Çünkü her insan, terk ettiği gibi terk edilir. Bir kişinin ilişki yaşama şekli, bitirme şeklinin göstergelerini taşır. Bu nedenle karakteriniz bir önceki ilişkiden nasıl ayrıldıysa, benzer bir şekilde de başkası sizden öyle ayrılacaktır.

 

Durup dururken, alakasız bir zamanda arayan eski sevgililer ikiye ayrılır: Canı çekenler ve acı çekenler.   C. Dündar

Serhat Yabancı

Aile – Evlilik Danışmanı

instagram

twitter

youtube

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here