Terk Edilen Ne Yapmalı?

0
5076

Ekilen ( Terk Edilen / Kalan) Ne Yapmalı?

 1. İlişkiyi, mağlubiyet veya kayıp olarak algıladığınız sürece unutamazsınız. İlişki karşılıklı bir uyum ve süreçtir. Eğer karşı taraf kesin olarak bitirmişse, size süreci planlamak ve kabullenmek düşer.
 2. En zor süreç kabullenme sürecidir. Bu süreçte mümkün olduğunca sonucun ilişkisel bir uyumsuzluk olduğunu unutmayın. (İkimiz de iyi insanlarız ama anlaşamıyoruz.)
 3. Kabullenmek için devamlı sorular üretmeyin. Yeni şeyler bilmek, her şeyi öğrenmek acınızı azaltmaz. Her soru yeni sorular yaratır.
 4. Size lazım olan sadece geçerli nedenlerdir. Başka şeyleri sorgulamak gereksiz üzüntülere ve şüphelere yol açar.
 5. İlişkinizi bitişiyle algılamayın. Güzel günleri ve kendinizi değerli hissettiğiniz zamanların da olduğunu hatırlayın
  TERKETMEK ile ilgili görsel sonucu
 6. Partneriniz sizin çözümlerinizi reddediyorsa ve kesin kararlı olduğunu söylüyorsa bir süre bekleyin. Tekrar denemeniz halinde bunun bir uyarma veya mesaj değil de gerçek bir ayrılık kararı olduğunu anladığınızda kendinizi taziye sürecine hazırlayın.
 7. İlişkide iki tarafın da mutlu olması gerektiğini unutmayın. Sizin açınızdan sorun olmaması bir ilişkinin devam etmesi için yeterli değildir.
 8. Her ayrılıkta bir taraf önce adım atmıştır. Onun önce ayrılmak istemesi, onun artı yönlerinin değil, onun daha mutsuz/umutsuz olduğunun göstergesidir.
 9. Ayrılmak isteyen, güçlü, ayrılmak istemeyen ise güçsüz gibi bir durum doğru değildir. Bitirmek veya sürdürmek, bir seçenektir.
 10. Ayrılan kişinin o olması, onun haklı olduğu anlamına gelmez. Bu geleneksel bir yöntemdir. Önce kim şikâyet ederse o haklıdır gibi düşünmemek lazım.
 11. Onun ayrılması, bu ilişki için yapabileceği bir şeyinin kalmadığı ve gücünün yetmediği anlamına gelir. Kendini yetersiz hissettiği unutulmamalıdır.
 12. Her ayrılan kendini düşünerek ayrılmaz. Bir ilişkide mutsuzluk var ise, cesaret edip bitirenin takdir edilmesi gerekir.
 13. İlişkideki mutsuzluklar, değersizlikler, haksızlıklara siz de onay veriyorsanız, o halde bu kararı desteklemek zorundasınız.
 14. İlişkide sadece kendinizi emek veren olarak görmeyin. Ne kadar emek vermişseniz, o kadar da motive olmuşsunuz ve tatmin olmuşsunuzdur. Hiç kimse hiç alamadığı halde devamlı veremez.
 15. Partnerinizin sizden ayrılmak istemesini bir terk ediliş değil, bir ilişki sorunu olarak görmelisiniz.
 16. İlişki iki kişiliktir. Onunla ayrılmanız, onunla yapamadığınız anlamını çıkarır. Herkesle yapamayacağınız anlamını çıkarmaz.
 17. Taraflar, ayakkabı gibidir. Size olmaz ama bir başkasının tam ayağına göredir. Siz de başkasının tam ölçüsüsünüzdür. Olmayan (büyük veya küçük) numara eninde sonunda sizin canınızı acıtacaktır.

Son olarak: Önemli olan kimin bitirdiği değil, niçin bittiğidir…

 

Nokta koyduysan bir kere, çevirmeyeceksin onu virgüle,

ne soru kalmalı ne de tek bir soru işareti geriye.    Mevlana

Serhat Yabancı

Aile – Evlilik Danışmanı

instagram

twitter

youtube

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here